poniedziałek, 20 kwietnia 2015

Sternik motorowodny. Jak wygląda kurs?


Sternik motorowodny jest najniższym z polskich patentów motorowodnych. Aby go otrzymać, kursant musi mieć ukończony czternasty rok życia oraz zdać egzamin z zakresu wymaganej wiedzy i umiejętności. Taki kurs nie wymaga od uczestnika żadnego doświadczenia, mogą w nim wziąć udział osoby, które wcześniej nie stały nigdy na łodzi.



Egzamin nie jest zbyt trudny. Przeprowadza się go pod koniec kursu. Organizowany jest przez Polski Związek Motorowodny i Narciarstwa Wodnego. W jego skład wchodzi część teoretyczna, czyli test jednokrotnego wyboru. Aby zaliczyć część praktyczną, musimy prawidłowo wykonać ćwiczenie praktyczne, które zada nam komisja. Na szczęście, manewry wykonuje się tym samym jachcie, na którym odbywało się szkolenie, co znacznie ułatwia sprawę.

Jakie uprawnienia daje patent sternika motorowodnego?

Po pierwsze taki patent daje możliwość prowadzenia jachtów motorowych po wodach śródlądowych.
Ponadto kursanci uzyskują uprawnienia do prowadzenia jachtów motorowych o długości kadłuba do dwunastu metrów po morskich wodach wewnętrznych, a także po pozostałych wodach morskich w strefie dwóch mil morskich od brzegu w porze dziennej.

Osoby, które jeszcze nie ukończyły szesnastego roku życia, mogą realizować swoje uprawnienia na jachtach o mocy do sześćdziesięciu kilowatów.

Patent sternika motorowodnego przydaje się nie tylko miłośnikom motorówek. Często uzyskują go także nurkowie, ratownicy wodni, wędkarze, żeglarze - popatrz tu http://train-and-sail.com/s/28,Sternik_Motorowodny. To pierwszy stopień wtajemniczenia do pasji, jaką są sporty wodne. Osoby, które otrzymały paten sternika motorowodnego, często na nim nie poprzestają i kontynuują swoją edukację w tym kierunku

1 komentarz:

  1. Mam i polecam każdemu:) Często jeżdżę na mazury. Również lubię wypady na kajak. Może tak przydać się wam kamizelka ratunkowa cena, kupić wszystko można online.

    OdpowiedzUsuń